انواع رده سنی برای تماشای فیلم و سریال

رده سنی برای فیلم های سینمایی

درجه G: این درجه نشان دهنده این می باشد که همه سنین بدون هیچ مشکلی می توانند به آسودگی خاطر فیلم را تماشا کنند.

درجه PG: هشداردهنده است و این را می گوید که والدین باید کمی مواظب باشند چون در آن نمایشی از خشونت و صحنه های غیرمناسب و … وجود دارد.

درجه PG-13: خطرناک محسوب می شود و بدین معنی است که بچه های زیر 13 سال نباید فیلم را نگاه کنند. این فیلم ها معمولا فقط حاوی مقداری صحنه عشقی معمول(بوسه) و شاید مواد مخدر می باشند.این فیلم ها بیشتر حاوی صحنه ها ی خشن میباشند.

درجه R: نشان دهنده این است که افراد زیر 17 سال باید حتما با همراهی والدینشان این فیلم را نگاه کنند. همچنین ممكن است. معمولا فیلمی با این درجه حاوی كلمات ركیك، خشونت، برهنگی و صحنه های عشقی و نمایش استعمال مواد مخدر است.

درجه NC-17: این درجه نشان دهنده این است که دیدن این فیلم برای افرادی که زیر 17 سال هستند ممنوع می باشد. این فیلم معمولا حاوی مناظر واضح صحنه های عشقی و برهنگی و یا كلمات رکیک و یا صحنه هایی با خشونت زیاد و یا تمام موارد نامناسب باشد.

NR: بدون رده یا Not Rated فیلم هایی که درجه بندی نشده باشند در این رده قرار می گیرند. معمولاً برای همه مناسب نیست!

رده سنی برای سریال ها

TV-Y: برنامه هایی که این نشان را دارند طوری طراحی شده اند که برای تمامی کودکان مناسب می باشند.

TV-Y7: این برنامه برای کودکان 7 سال و بالاتر طراحی شده است.برنامه هایی که در این رده قرار میگیرند بیشتر برای بدست اوردن مهارت های تکاملی مورد نیاز کودکان،برای تمایز بین باور و واقعیت می پردازند.

TV-G: اکثر والدین برنامه های این رده را برای تمامی سنین مناسب میدانند.در برنامه های این رده از خشونت و کلمات رکیک استفاده نمی شود.

TV-PG: این برنامه شامل مطالبی می باشد که ممکن است والدین برای کودکان نامناسب بدانند.این برنامه دارای اندکی کلمات رکیک و همچنین تاحدی محتوای جنسی می باشند.

TV-14: اکثر والدین برنامه های این رده را برای سنین زیر 14 سال مناسب نمیدانند.

TV-MA: این برنامه برای مخاطبین بزرگسال طراحی شده و مناسب افراد زیر 17 سال نمی باشد.برنامه های این رده معمولا شامل محتوای قوی و مکرر جنسی، خشونت افراطی و یا هر دو می باشند.