آشنایی با کیفیت ها و انکود های مختلف فیلم و سریال

در این بخش از وبسایت دانلود فیلم و سریال سینماباکس، برای کاربران عزیزی که آشنایی با کیفیت ها و انکودر های مختلف فیلم و سریال ندارن یه راهنمای کوتاه برای شما قرار دادیم. هرچند خیلی از شماها ماشالا برای خودتون استادین ولی با این حال یک توضیح مختصر شاید برای انتخاب انکود و کیفیت مورد نظرتون کمک کنه. پس لطفا برای آگاهی از کیفیت ها و انکودر های مختلف فیلم و سریال ادامه مطلب با ما همراه باشید.

آشنایی با انواع کیفیت ها

شاید اصلیترین و مهمترین چیزی که درباره یک فایل فیلم و سریال که میتونه شما رو ترغیب به انتخاب کنه، کیفیت اون ویدئو هستش، پس سعی کردیم توضیح خیلی کوتاهی درباره انواع کیفیت بهتون بدیم.

کیفیت HD Cam, Cam Rip, Cam

این کیفیت دارای پایینترین و پر دردسرتین کیفیت هاست و معمولا به کیفیتی گفته میشه که توسط دوربین توسط افرادی در خود سینما از پرده ی سینما گرفته میشه. این کیفیت معمولا اولین کیفیتی هستش که برای یک فیلم که به صورت سینمایی اکران میشه پخش میشه. این نو کیفیت دارای پایینترین کیفیت تصویر و کیفیت صدای بد به علت اینکه دارای نویزهای زیادی از اطراف هستش و از طرفی هیچ مترجمی حاضر نیست برای اون زیرنویسی تهیه کنه.

کیفیت DVDRip

این نوع کیفیت از روی DVD های فیلم ضبط شده و دارای کیفیت تصویر متوسط و کیفیت صدای خوب است.

کیفیت HDTV

این نوع کیفیت از روی  شبکه تلویزیونی پخش کننده یک فیلم و سریال ضبط میشود و کیفیت تصویر خوب و کیفیت صدا خوب است اما مشکلاتی کوچکی مانند تبلیغات زیرنویس و لوگوی شبکه و یا معرفی فیلم ها وسریال های آینده آن شبکه تلویزونی در آن مشاهده میشود.

کیفیت WEB-DL و WebRip

این نوع کیفیت از روی شبکه های استریمینگ معروفی مثل نت‌فلیکس، آمازون، هولو، آیتونز و HBO MAX و … دریافت میشوند و دارای کیفیت تصویر عالی و کیفیت صدای عالی است. این فایل های نیست به دیگر کیفیت های بالا حجم مناسب تری دارند.

کیفیت BluRay, BrRip, BDRip

این نوع کیفیت از روی دیسک های بلوری انکود میشود و دارای کیفیت ها تصویر عالی و کیفیت صدای عالی میباشد. این نوع کیفیت دارای بالاترین کیفیت در بین تمامی کیفیت ها می باشند. همچنین دارای حجم بهینه تری از دیگر کیفیت ها هستند.

ویژگی های مجزای یک کیفیت

یک فایل جدای از نوع کیفیتش میتواند دارای ویژگی های بخصوصی باشد که تجربه ی عمیق تر و بهتری برای تماشا کننده فراهم میکند که به شرح پایین هستند.

کدک X265

کدک x265 دارای محبوبیت بالای در کدگذاری های ویدئویی است که با فشرده سازی بیشتر و خروجی فایل دارای حجم کمتری نسبت به کدک x264 (کدگذاری معمولی اکثر فایل ها) و DivX می باشد. البته به دلیل برخی موارد در کدگذاری مثل رزولوشن متفاوت احتمال افزایش حجم نیز وجود خواهد داشت.(توجه داشته باشید که اجرای این کدگذاری مناسب هر سیستمی نخواهد بود و احتمال کند شدن تصویر برای سیستم های ضعیف وجود دارد، اگر سیستم اجرای ضعیفی دارید بهتر از از کدک x264 معمولی استفاده کنید. )

کیفیت 10bit , 8bit , 12bit

این کیفیت ها مربوط به کدک X265 و کدگذاری آن می باشد. این کیفیت های مربوط به عمق رنگ در تصویر هست و هرچه عدد بالاتری داشته باشد یعنی از کیفیت و عمق رنگ بهتری در تصویر استفاده شده است. (توجه داشته باشید برای این نو کیفیت از پردازنده شما استفاده میشود و اگر سیستم مناسبی برای اجرا این تصویر ندارید بهتر از از نسخه معمولی یا همان 8bit استفاده کنید که ورژن معمولی هر کیفیتی می باشد.)

12bit: عمق رنگ عالی

10bit: عمق رنگ خوب

8bit: عمق رنگ متوسط